Спорт, Здравје, ИТ

Спорт, Здравје, ИТ

Struga NEWS предлага StrugaNews Локално Македонија Насловна Насловна слајдер Невладин сектор Свет Спорт, Здравје, ИТ

Во периодот од 11 до 25 Октомври 2018 година глобалното движење на FARE мрежата #FootballPeople се случуваше насекаде низ светот. Во овие денови активноста беше да се предизвикаат сите форми на дискриминација, да се промовираат на спортските вредности и ...
Comments Off on До сите вас #FootballPeople
Македонија Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

Добро познат факт во ракометните кругови е дека Струга е најголемиот расадник на таленти во Македонија. Еден поглед на сениорската репрезентација во која играа(т) Наумче и Златко Мојсоски, Велко и Никола Маркоски, по тоа Марко Нелоски, Гоце Ојлески, ...
Comments Off on Мојсоски ќе ја преземе Струга
StrugaNews Локално Македонија Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

На меѓународниот натпревар во Белград организиран од страна на најуспешниот Џудо-клуб во Србија, матичен клуб на европскиот шампион Александар Кукољ, Џудо-клубот ‘Дрим’ од Струга настапи со шест натпреварувачи и освои  5 медали – 2 сребра и 3 бронзи: ...
Comments Off on Џудо-клуб ‘Дрим’ од Струга со освоени 5 медали
StrugaNews Локално Македонија Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

Денес во СРЦ „25 Мај“ во Радовиш, со почеток 11:00 час, во организација на Федерацијата на училишен спорт на Република Македонија и Општински сојуз на Училишен спорт во општина Радовиш се одржа Државно првенство за Основни училишта во ...
Comments Off on Учениците на ОУ „Јосип Броз“ од Струга го освоија првото место во ракомет на државното првенство во Радовиш
Македонија Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

РК Вардар ова лето ќе го организира вториот пријателски ракометен турнир „Трофеј Вардар“ кој ќе се одржи од 16ти до 19 август  во спортскиот центар „Јане Сандански“ . Покрај домаќинот Вардар на турнирот ќе учествуваат Металург(Македонија), Кристијанштад(Шведска), Горење ...
Comments Off on РК ВАРДАР СЕ ОБИДУВА ДА ГО “УНИШТИ” СТРУШКИОТ РАКОМЕТЕН ТУРНИР
Македонија Насловна Насловна слајдер Свет Спорт, Здравје, ИТ

Клубот кој ги брани боите на Македонија во австралискиот фудбал, Престон Лионс, клуб на македонските иселеници, имаше голем предизвик во Купот на Австралија. Тие за противник го имаа тимот на Клифтон Хил, во кој главниот збор го имаат ...
Comments Off on ЕЧЕШЕ МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНИЈА: „Лавовите” од Престон го елиминираа грчкиот Клифтон Хил во Купот на Австралија
StrugaNews Локално Македонија Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

Ракометниот клуб Енхалон успешно го организира ракометниот турнир за млади категории “Енхалон Куп Вевчани 2017” на турнирот учество зедоа преку 300 деца во машка и женска конкуренција поделени во различни категории за мини ракомет,и ракомет на официјални димензии. ...
Comments Off on РАКОМЕТЕН ТУРНИР ЗА МЛАДИ КАТЕГОРИИ “ЕНХАЛОН КУП ВЕВЧАНИ 2017”
Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

  Шпекулациите за iPhone 8 не престануваат. По претставувањето на Xiaomi Mi Mix, почнаа да кружат гласини дека екранот ќе биде до рабовите и дека тоа е всушност идеја на Apple за која Кинезите ги престигнаа. Подоцна се ...
Comments Off on iPhone 8 доаѓа со заоблен пластичен OLED екран
Насловна Насловна слајдер Свет Спорт, Здравје, ИТ

Веќе го испративме првиот месец од 2017 па веќе почнуваме да размислуваме за она што не очекува понатаму во неа, а особено какви модели на паметни телефони ќе се појават на пазарот. Едно е сигурно, дека во новата ...
Comments Off on 10 паметни телефони што со нетрпение ги очекуваме во 2017
Насловна Насловна слајдер Спорт, Здравје, ИТ

Во последно време, брендови како Huawei, LG, HTC, Apple и Xiaomi објавуваат сопствени верзии на паметни телефони со двојна камера. Останатите производители исто така го следат овој тренд на двојни камери, затоа што ефектот на фотографијата е одличен, ...
Comments Off on Како да разликувате вистинска од лажна двојна камера?