Македонија

Македонија

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Паскал Миљо: Скендербег е Словен и се борел за одбрана на христијанството Познатиот албански професор, историчар и поранешен шеф на албанската дипломатија,Паскал Миљо тврди дека Скедербег бил Славјанин(Словен) и оти семејството било српско. Гостувајќи во телевизиска емисија посветена ...
Comments Off on Паскал Миљо: Скендербег е Словен и се борел за одбрана на христијанството
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Јануарските сметки за вода кои на адреса на стружани ќе треба да стигнат деновиве ќе бидат со повисоки. Воведена е нова административна такса во висина од 60 денари, но има и други промени. За првите луѓе на јавното ...
Comments Off on Струга и Охрид ќе плаќаат поскапа вода
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

...
Comments Off on Среќни божиќни празници на сите православни христијани
Македонија Насловна Насловна слајдер

Во 2018 година македонските граѓани ќе имаат четири продолжени викенди. Од вкупно 11 неработни денови за сите граѓани, четири се поврзуваат со викендот, за разлика од годинава која има седум продолжени празнични викенди. Првиот продолжен викенд догодина ќе ...
Comments Off on Догодина 11 неработни денови со четири продолжени празнични викенди
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Момче било проподено со нож во Струга, дознава Охриднет. Настанот се случил вчера во угостителски објект во струшкиот пазар . Од засега непознати причини, напаѓачот го проподел со нож момчето, кое завршило во болница. Полицијата го потврди настанот: ...
Comments Off on Обид за убиство во Струга , повредени две момчиња
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

На 24.12.2017 година во Скопје зе оддржа редовно изборно собрание на Џудо Федерација на Македонија. (во подолниот текст ЏФМ) На собранието присуствуваа 22 џудо клубови и присутни беа 44 делегати, а се избираа Претседател на ЏФМ, заменици претседатели, ...
Comments Off on Нови членови на Џудо Федерацијата на Македонија и нов претседател! Бошко Вељаноски и Димче Шипинкаровски од Џудо Клуб Струга се нови членови на извршниот одбор на ЏФМ а Филип Иванов е нов претседател.
Македонија Насловна Насловна слајдер Невладин сектор

Во организација на Волонтерски центар Скопје денеска се одржа 3. НВО саем со наслов „Активно граѓанство подобро општество“, на кој учествуваат седумдесеттина невладини и граѓански организации од повеќе сфери од општественото живеење.„Целта на саемот е претставување на граѓанските ...
Comments Off on Саем на невладини организации, можност за подобра меѓусебна соработка
Македонија Насловна Насловна слајдер

Од наредната седмица се очекува Владата да го одобри основањето на албанскиот државен ансамбл за песни и ора. Државниот секретар при Министерството за Култура, Валмир Азири, во изјава за Телевизија 21 вели дека одлуката е донесена, но се ...
Comments Off on Нов проект: 800.000 евра за нов паралелен албански државен ансамбл
Македонија Насловна Насловна слајдер

Политичарите си ја вршат својата работа кога раскажуваат приказни: ќе го вратиме сјајот на градот, Македонија ќе биде пристојно место за живеење, ќе запре криминалот по улиците и корупцијата, здравството ќе биде бесплатно а yмладите учени луѓе само ...
Comments Off on Ова е Македонија. Бројки. Се друго се приказни
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Со гласот на советникот од Социјалистичка партија, ДУИ и СДСМ денеска обезбедија мнозинство и избраа претседател на советот на општина Струга. Во наредните четири години на оваа позиција ќе биде советникот на ДУИ, Ресул Каба, иако мнозинството до ...
Comments Off on Избран претседавач на Совет на Општина Струга и прв трансфер на советник