Локално

Локално

Локално Насловна Насловна слајдер

  При редовна контрола за квалитетот на водата за пиење, што ја изведуваат екипи на Центарот за јавно здравје од Охрид, забележана е голема матност на водата од струшиот водовод. Според тој параметар и според пропишаниот правилник за ...
Comments Off on Издадена е забрана за пиење на водата од струшкиот водовод – водата е матна и небезбедна за пиење
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Со гласот на советникот од Социјалистичка партија, ДУИ и СДСМ денеска обезбедија мнозинство и избраа претседател на советот на општина Струга. Во наредните четири години на оваа позиција ќе биде советникот на ДУИ, Ресул Каба, иако мнозинството до ...
Comments Off on Избран претседавач на Совет на Општина Струга и прв трансфер на советник
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

До 1944 не сме постоеле. Без коментар! ...
Comments Off on Негаторите во акција
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Архимандритот Партениј, Игумен на Бигорската обител смета дека од суштинско значење и на Македонците и на Бугарите, во моментов е едно историско помирување, или акко што тој тоа го дообјансува „сите да ја прифатиме новата реалност, но и ...
Comments Off on Архимандрит Партениј: Потребно е историско помирување меѓу Македонците и Бугарите
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Економијата тоне, а владата на Заев е експедитивна само во однос на тоа што не го ветила, односно префрлање на сите загуби на товар на граѓаните и компаниите. Советникот на министерот Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ, најави покачување на ...
Comments Off on Заев го качува и данокот на добивка
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Буџетските корисници имаат поголеми барања за 500 милиони евра. Ако се исполнеа сите нивни желби за покачување на платите, буџетскиот дефицит ќе биде осум, а не 2,7 отсто од БДП, рече денеска министерот за финансии Драган Тевдовски, презентирајќи ...
Comments Off on Тевдовски – Ако им дадеме на сите, буџетскиот дефицит ќе биде три пати поголем
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Поранешниот градоначалник на Гостивар, Невзат Бејта, откако изгуби на локалните избори и се поздрави со општинските службеници, ја испразни општинската каса, не оставајќи средства за плати на вработените, соопшти  Службата за информирање на Општина Гостивар. -Три дена после ...
Comments Off on Бејта ја испразнил општинска каса во Гостивар
Локално Насловна Насловна слајдер Невладин сектор

Креирање поголема толеранција кон културните различности низ Европа, како и развивање критички однос врз пропагандните медиумски производи се главните цели на проектот: „Медиумска писменост: чекор кон инклузивно општество“, кој во периодот од 31 октомври до 7 ноември 2017 ...
Comments Off on Медиумска писменост: чекор кон инклузивно општество
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Првите што ќе се разочараат од оваа Влада се албанците рече на вчерашното гостување на топ тема членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев. -Голем број на општини за жал вака како што се поставија работите, средините каде ...
Comments Off on Албанците ќе се разочараат од СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ ќе гради мостови кон албанскиот електорат
Локално Македонија Насловна Насловна слајдер

Премиерот Зоран Заев синоќа најави нов закон за спречување на дискриминација на прославата на петтиот роденден на Центарот за поддршка на ЛГБТ заедницата, во Музејот на современа уметност во Скопје. Тој рече дека граѓаните на овие избори застанале ...
Comments Off on ВЕ ОХРАБРУВАМ ДА БИДЕТЕ ГЛАСНИ, РЕЧЕ ЗАЕВ НА ПРОСЛАВА НА ЛГБТ ЗАЕДНИЦАТА