Archives by: Aleks

Aleks

0 comments

Aleks Posts

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Прогласена е епидемија на мали сипаници или морбили на подрачјето на општина Струга, информира денеска на прес-конфереција Јованка Сурлакова – Коровешовска епидемиолог во Центарот за јавно здравје – ...
Comments Off on Прогласена епидемија на морбили во Струга

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Државниот градежен инспекторат започна контрола на плажите на Охридско-струшката ривиера. Целта е да се констатира дали има или не неправилности, од што ќе зависат идните мерки, најави министерот ...
Comments Off on Започна контрола на плажите на Охридско-струшката ривиера

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Полека се гледа крајот на ова невообичаено топло време за овој дел од годината кое е проследено со рано – летни температури на воздухот, сепак до самиот крај ...
Comments Off on Попоски: Се гледа крајот на мартовското лето – следната недела циклонот ВИКТОРИЈА носи зимски удар

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
При стапка на невработеност од 20.8% во земјава има и околу 9 илјади слободни работни места. Ова го покажуваат анализите и на Државниот завод за статистика и податоците ...
Comments Off on Во Македонија има 9 илјади слободни работни места

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Во изводот од матичната книга на родените на децата родени во болницата Систина повеќе нема да стои дека се родени во село Злокуќани, туку во Скопје. Ова е ...
Comments Off on Лицата што го смениле полот ќе може да имаат нов матичен број

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
По тој повод преку соопштение до јавноста се произлезе и Комисијата за заштита од дискриминација, која ви го пренесуваме во целост: Во врска со повеќето изјави заклучно со ...
Comments Off on Владата спротивно на Венецијанската комисија инсистира на легализација на истополови бракови и предвреме смена на Комисијата за дискриминација

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Речиси пет пати пониско од февруарскиот просек е нивото на реката Сатеска кај Ботун, а за четири пати се намалени Црн Дрим кај Ложани и Треска кај Македонски ...
Comments Off on Драстично намалени нивоата на Сатеска, Дрим и Треска

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Денеска се одбележуваат 15 години од трагичната смрт на македонскиот претседател Борис Трајковски. По тој повод, делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе положи венец свежо ...
Comments Off on Денес навршуваат 15 години од смртта на претседателот Трајковски

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, вчера вечер ги додели сертификатите на учесниците на 10. Школа за млади лидери, што по негова иницијатива се одржа од 11 ...
Comments Off on Претседателот Иванов ги додели сертификатите на учесниците на 10. Школа за млади лидери

Локално Македонија Насловна Насловна слајдер
Според „Голд брокер“, Македонија во моментов го дели шестото место со Ангола во светот според стапката на невработеност. Недостижен на врвот е Конго со 46 отсто, втора е ...
Comments Off on Македонија шеста во светот според стапката на невработеност